Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality a ohlasy

Cestou zdvořilého nekonfliktu (reakce Petra Pitharta)

Respekt 31/2013 Nevím, proč měl Jan Hron tak silnou potřebu ztrivializovat jednu z myšlenek mého projevu na shromáždění, připomínající 15 let od založení Česko-nemeckého fondu budoucnosti jako důsledku podepsání česko-německé deklarace. Tvrdí, že mám jen hodně nenáročné představy...

více

Cestou zdvořilého nekonfliktu (Respekt)

Když asi před měsícem slavil v českém Senátu svoje patnácté výročí Česko-německý fond budoucnosti, vyčnívala mezi oslavnými řečmi zamýšlejícími se nad soužitím s našimi německými sousedy ta od Petra Pitharta. Bývalý vrcholný český politik a stále ještě vrcholný český intelektuál byl jedním z prvních, kdo ve složitých a pořád ještě poněkud výbušných česko-německých vztazích usilovali o vzájemné porozumění.

více

Lída Rakušanová: Patnáct let Česko-německého fondu budoucnosti: Jak dál? (ČRo Plus)

"Hranice nás nedělí“, „Labe nás spojuje“, „Přátelství bez hranic“, „Pojď k nám, my přijedeme k vám“- to je jen namátkou pár projektů z mnoha desítek těch, které letos v dubnu schválila správní rada Česko-německého fondu budoucnosti. Jejich názvy jsou typické pro už patnáctiletou existenci fondu, který vznikl na základě Česko-německé deklarace z roku 1997 s cílem podporovat projekty, vedoucí ke vzájemnému porozumění (...). Přesto reálně hrozí, že po dvou desetiletích začne hranice Čechy a Němce opět dělit.

více

Rozhovor ředitele ČNFB Tomáše Jelínka s Danielem Takáčem ve Studiu 24 ČT

Jak se zlepšila v posledních 15 letech spolupráce mezi Čechy a Němci? Nejedná se o zlepšení vztahů jenom tehdy, když probíhá konkrétní projekt? Proč se nedaří Česko-německému fondu budoucnosti utlumovat výzvy k přehodnocování Benešových dekretů nebo odškodnění za poválečné vysídlování německého obyvatelstva? Na tyto otázky moderátora Daniela Takáče ze Studia 24 České televize odpovídá živě ze slavnostní akce k 15. výročí Fondu budoucnosti český ředitel Tomáš Jelínek.

více
 
Česko-německý fond budoucnosti