Česko-německý fond budoucnosti

Česko-německý fond budoucnosti pomáhá stavět mosty mezi Čechy a Němci. Cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí, které umožňují a prohlubují pohledy do jejich světů, do společné kultury a dějin. Od roku 1998 poskytl Fond budoucnosti dohromady přibližně 57 milionů eur na více než 10 300 projektů.

více
 
 
 

Speciální výzvy

Téma roku 2018
Jakou budoucnost chceme? Česko-německé reflexe

Projekty, které reflektují budoucnost česko-německých vztahů v malém a velkém měřítku, můžou v roce 2018 požádat o zvýšenou podporu.

více
Téma roku 2019
Pojď do toho! Překonávání dělících linií ve společnosti

Podporu až do výše 70% v roce 2019 mohou získat projekty, které se zabývají dělícími liniemi uvnitř obou společností anebo které vzníkají ve spolupráci s novými aktéry.

více
Knihy těch druhých

Fond budoucnosti vypisuje vedle svých tradičních projektových oblastí mimořádnou podporu projektů, které přispějí k lepšímu poznání a posílení role české literatury a českého jazyka v Německu.

více
Začínáme!

Pro nová či obnovená projektová partnerství nabízíme zjednodušený program podpory Začínáme!.

více
�esky deutsch
15 Projekt měsíce

listopadu 2018:Setkávat se je snadné

Studenti z pražského gymnázia Na Pražačce a jejich vrstevníci z německého gymnázia v Delbrücku se zapojili do oslav Sametové revoluce poněkud nekonvenčním způsobem, a to jako účastníci satirického karnevalového průvodu.

více

října 2018:Výstava: Kassel_Praha: hybridní nesnáze

Výstava reflektovala jazykem současného umění 80. výročí Mnichovské dohody. Nesnažila se o konkrétní historický výklad, ale pokoušel se analyzovat „mnichovský mýtus“ a nahlédnout jeho význam z různých perspektiv současnosti.

více

září 2018:Pražské jaro 1968 - dvě nové publikace

Konec „Pražského jara“ znamenal pro československou společnost zásadní řez. Jako „Projekt měsíce“ výjimečně prezentujeme hned dvě knihy, které se slovem i obrazem zabývají událostmi i důsledky roku 1968 v Československu.

více

srpna 2018:„Vampýr“ 3.0 – česko-německé obrazotvorné opojení podle Heinricha Marschnera

Networking v regionu trojzemí: Na představení Vampýr 3.0  se podílelo více než sto amatérských a profesionálních umělců z Německa, České republiky a Polska.

více

července 2018:Jak vypadá budoucnost, ve které chceme žít?

Hlavním tématem setkání české a německé mládeže partnerských měst Grabow a Říčany bylo, jak se mohou mladí lidé podílet na veřejném životě. Po vzájemných rozhovorech účastníci na konci týdne představili na společném plakátě, o kterých tématech by rádi spolurozhodovali a zejména, jak si představují svou budoucnost.

více

Červen 2018:Most 20.0

Na počátku června se Mánesův most v centru Prahy na jeden den celý proměnil a stal se místem, které tisícům návštěvníků umožnilo vnímat a poznávat, jak pestrá, atraktivní a úspěšná je spolupráce mezi Čechy a Němci.

více

května 2018:Zubří a Rosdorf – 25 let trvání partnerství

Setkání partnerských měst Zubří a Rosdorfu proběhlo u příležitosti oslav 25 let od podepsání Smlouvy o partnerství v Zubří ve dnech 10. -13. 05. 2018.

více

dubna 2018:Kafkasia

Kafkasia přináší na jeviště jiný pohled na téma Kafka, prolínání tanečních obrazů ze života a úryvků z díla ukazují kontrast mezi pracovním stereotypem a touhou psát. V inscenaci tančí také lidé s postižením, duševním i tělesným.

více

března 2018:Vybudovali jsme…!/ Wir haben gebaut…!

Dvojjazyčná monografie je věnována meziválečné architektuře bytových domů, které byly budovány jako komunální projekty správou města Ústí nad Labem.

více

února 2018:Politický (ne)klid v Evropě? České a německé vnímání

Třídenní konference pořádaná Sdružením Ackermann Gemeinde o současných politických výzvách v Evropě a jejich vnímání v české a německé společnosti.

více

ledna 2018:Média a mladí lidé v Česku a Německu

Účastníci zkoumají využití různých médií a své chování na internetu, aby pochopili nutnost kritického přístupu k informacím.

více

prosince 2017:Vlak kultury Praha – Dresden // Dresden – Praha

Národní galerie v Praze a Státní umělecké sbírky Drážďany oslavily svou novou spolupráci kulturním programem na železniční trati mezi Prahou a Drážďanami. Během čtyř zimních víkendů využili umělci z České republiky a Německa vlaky Eurocity Českých drah a Deutsche Bahn mezi Prahou a Drážďanami jako mobilní jeviště.
více

listopadu 2018:Setkávat se je snadné

Studenti z pražského gymnázia Na Pražačce a jejich vrstevníci z německého gymnázia v Delbrücku se zapojili do oslav Sametové revoluce poněkud nekonvenčním způsobem, a to jako účastníci satirického karnevalového průvodu.

více
 
Česko-německý fond budoucnosti