Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

„Břitká analýza současného světového dění“

Česko-německý fond budoucnosti a německé nakladatelství Mitteldeutscher Verlag představují společně s Radkou Denemarkovou na Frankfurtském knižním veletrhu dvojjazyčnou publikaci „Jako by se to všechno stalo včera“

tisková zpráva

 
(Praha/Halle/Frankfurt) V rámci Frankfurtského knižního veletrhu bude německé veřejnosti prezentována unikátní publikace "Jako by se to všechno stalo včera. Pocta obětem a přeživším nacistické perzekuce".

Ve spolupráci s Institutem Fritze Bauera a nakladatelstvím Mitteldeutscher Verlag  Vás Česko-německý fond budoucnosti zve na autorské čtení a diskusi 20. října v 18:15 hodin.

Knihu společně představí renomovaná česká autorka Radka Denemarková společně s editorkou knihy Siljou Schultheis na Goetheho univerzitě (Campus Westend, budova Casina). Akci moderuje Dr. Katharina Rauschenberger z Institutu Fritze Bauera.  

Kromě toho proběhne na Frankfurtském knižním veletrhu 21. října od 13:30 do 14:30 hodin autogramiáda Radky Denemarkové (stánek nakladatelství Mitteldeutscher Verlag 3.1 A 146). Autorka, která nově získala prestižní německou literární cenu Brücke Berlin Preis, zde také poskytne novinářům rozhovory o knize.

„Když jsme v loňském roce začali uvažovat o této knize, netušili jsme, že již brzy nabyde takové aktuálnosti: Esej Radky Denemarkové o holocaustu, moderní společnosti a jejich imanentních mechanismech moci můžeme nyní číst také jako břitkou analýzu současného světového dění,“ zdůrazňuje Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti a koeditor knihy.
 

Ke knize:
U příležitosti 75. výročí konce války Česko-německý fond budoucnosti v květnu 2020 oslovil téměř tisíc přeživších nacistické perzekuce v Česku a požádal je, aby mu svěřili osobní vzpomínky a životní kréda.

Jeho výzva se setkala s ohromným ohlasem. Odpovědi, které přišly ve formě dopisů, e-mailů, esejí, knih a zvukových nahrávek, se staly základem pro vznik nové knihy. Renomovaná autorka Radka Denemarková se jimi nechala inspirovat k napsání nevšední – a ve světle současného světového dění vysoce aktuální - eseje o holocaustu, moderní společnosti a jejích imanentních mocenských mechanismech.

Portréty Karla Cudlína s citáty přeživších zobrazují 22 jednotlivých životních příběhů, jež zastupují bezpočet dalších osudů. Všechny spojuje to, že se jejich protagonisté museli v mládí vypořádat s traumatickými zážitky, které jsou i po 75 letech nepředstavitelné. Prošli koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně, přežili vyhlazení Lidic, rodiče některých z nich byli před jejich vlastníma očima zastřeleni, popraveni za účast v odboji nebo umučeni v koncentračních táborech. Tato traumata je pronásledují dodnes. Přesto je obdivuhodné, jak málo ze vzpomínek přeživších zaznívá rezignace.

Dvoujazyčná česko-německá publikace je v Česku distribuována knižním řetězcem Kosmas, v Německu nakladatelstvím Mitteldeutscher Verlag.

 

Kontakt:

Česko-německý fond budoucnosti
Silja Schultheis
Telefon: +420 737 505 790
silja.schultheis@fb.cz
www.zukunftsfonds.cz

Mitteldeutscher Verlag
Jana Krimmling / Ramona Wendt
Tel.: (0345) 23322-10
krimmling@mitteldeutscherverlag.de
www.mitteldeutscherverlag.de

 

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti